Powrót do pracy zdalnej? Powrót do biura po home office? To nie musi boleć! Sprawdź naszą check-listę i przygotuj się na wielki powrót.
Praca online była dla wielu z nas nie lada wyzwaniem – zarówno pod względem organizacyjnym, jak i emocjonalnym. Pracodawcy uczyli się na nowo ufać pracownikom, a ci musieli szybko zaadaptować się do nowych zasad i wymogów sytuacji.
Mimo nagłości zmian i licznych kompromisów, wiele osób dostrzegło plusy tej sytuacji i deklarowało nawet większą efektywność swojej pracy w domu niż w biurze. Oszczędność czasu, kosztów dojazdu czy większa elastyczność w organizacji, to coś z czego teraz będzie trzeba zrezygnować. Przed nami kolejna zmiana i nowe lęki.
Powrót do biura – czego boimy się najczęściej?
- Konieczności adaptacji do niepewnej i ciągle zmieniającej się sytuacji
- Nieprecyzyjnie określonych zasad powrotu i harmonogramu pracy
- Kłopotów z koncentracją i pracą w grupie
- Oceny pracodawcy np. spadku naszej wydajności
- Utraty pracy – sytuacja dla wielu firm pozostaje niepewna, a pracownicy obawiają się zwolnień
- Zarażenia COVID-19 – pandemia nadal trwa, a powrót do skupisk ludzi, rodzi lęk o zdrowie własne i bliskich.
Jak sobie poradzić ze zmianą, której nie możemy uniknąć?
Każda zmiana to jednocześnie szansa i zagrożenia, a one wywołują w nas przeciwstawne emocje. Co zrobić by powrót do biura był bardziej komfortowy? Poznajcie listę Centrum Psychologicznego Akacjowa…
- Wystarczy być dla siebie wyrozumiałym i zaakceptować nową sytuację.
- Zadbać o motywację – znaleźć pozytywne aspekty powrotu do biura np. kontakt z ludźmi, możliwość bezpośredniej komunikacji, większa mobilność.
- Warto porozmawiać z pracodawcą o trybie pracy łączonej i ustalić warunki zmiany w okresie przejściowym. Dla wielu pracowników (zwłaszcza introwertyków) może to być czynnik pozytywnego wsparcia i odsunięcia decyzji o odejściu.
- Zadbajmy o warunki bezpieczeństwa i higieny we wspólnych przestrzeniach. A może warto zastanowić się czy biuro jest nam nadal potrzebne?
- Nie bójmy się otwarcie mówić o naszych trudnościach i potrzebach – bez tego nie będzie szansy na mniej bolesną adaptację.
Pamiętajmy, że modyfikacja nawyków i wypracowanych podczas pracy online odruchów wymaga czasu i cierpliwości. Jesteśmy różni, a nasza skuteczność i elastyczność zależy od wielu czynników, które warto w sobie i w zespole poznać.