Psycholog online… jeszcze do niedawna dla wielu z nas brzmiało to co najmniej dziwnie. A dziś? Coraz więcej Pacjentów przekonuje się do takiej formy wizyty. Coraz więcej też ceni ją za… Sprawdźcie sami.
Psycholog skupia się w swej pracy na rozmowie, której podstawą jest otwartość, zaufanie i wzajemny szacunek. To rozmowa jest środkiem działania i oddziaływania. Zazwyczaj odbywa się ona w przytulnym gabinecie, twarzą w twarz. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Szczególnie obecnie, w czasach, gdy trzeba ograniczać kontakty społeczne. Warto wiedzieć, że dla pracy psychologa kontakt online może być tak samo wartościowy i efektywny jak kontakt osobisty.
Okazuje się, że wielu Pacjentów doceniło tę przymusową nowość, jaką jest psycholog online. Cenią oni sobie możliwość kontaktu w bezpiecznej, znanej przestrzeni, jaką jest ich własne mieszkanie, pokój, czy nawet sypialnia. Aby osiągnąć najlepszy efekt takiego spotkania, warto pamiętać o kilu rzeczach.
Aby kontakt online z psychologiem był satysfakcjonujący i przyniósł oczekiwane efekty, należy odpowiednio przygotować się do rozmowy. Podstawą są oczywiście kwestie techniczne – należy sprawdzić, czy obie strony mają te same komunikatory, pozwalające na użycie kamerek. (W Centrum Akacjowa ustalamy to indywidualnie przed spotkaniem.) Kolejny aspekt ma wymiar organizacyjny – kiedy, o której godzinie umawiamy się na rozmowę. Najważniejsza jest jednak kwestia ostatnia – zadbanie o intymność rozmowy. Ważne, by rozmowa odbywała się „w cztery oczy”, bo tylko taka forma pozwala na otwartość. Dlatego trzeba zadbać, by na czas rozmowy z psychologiem móc zapewnić sobie nieco intymności, tak by pozostali domownicy nie słyszeli, o czym rozmawiamy. W takich warunkach rozmowa „przez komputer”, czy za pośrednictwem smartfona, ma szansę mieć taki sam wymiar i znaczenie, jak ta przeprowadzona twarzą w twarz w gabinecie psychologa.
Psycholog słucha uważnie, podejmuje dialog. Co ciekawe, w kontakcie z młodzieżą rozmowa online jest nieraz łatwiejsza. To wówczas młodzi czują się niejednokrotnie bezpieczniejsi. Z naszych doświadczeń wynika, że także dzieci dobrze radzą sobie w takim kontakcie.
Niezależnie od naszego podejścia do terapii online, warto podkreślić, że odkładanie leczenia na czas trwania pandemii może niestety przynieść dalece sięgające konsekwencje dla nas, naszego zdrowia, kondycji psychicznej, a także dla naszych relacji i naszych bliskich. Dbajmy o siebie!